teisipäev, 17. aprill 2012

Seesam- avane

Et ajaveeb päris "kevad"unne ei vajuks, kirjutan seekord millestki, mida saab Kuusalu vallas harrastada ja millest siin varem mõned korrad juttu on olnud.

Nimelt kes jälginud, siis teab, et meie koduvallas on võimalus ühe huvitegevusena tegeleda ka keraamikaga. Ja seda tänu Katariina Gildi keraamik Virvele, kes Kolgas, ühes väikeses ruumis keraamika huvilistele lahkesti õpetus -sõnu jagab.

Meil on ikka hullupööra vedanud, et selline võimalus koju kätte tuuakse, sest olles nüüd ise mõned hooajad keraamikaga suhteid loonud, saan ma aru, et mul tegelikult igasugused teadmised puuduvad, sest savi on ülemõistuse põnev, mitmetahuline materjal. Et kui saad põhivõtted kätte, kuidas savist kruus või vaagen valmis voolida, siis glasuurimine on ikka kosmoseteadus. Kohe ikka päris kosmos. Ja tegelikult põhivõtetest ei piisa ka, neid võtteid on palju ja nende õppimne võtab mitu-mitu head aastat aega.

Kui oled valmis saanud toorest savist eseme, siis on tunne et ohh -täitsa valmis aga ei, siin alles algab kogu protsessi kosmos. Nimelt, pannakse siis ese ahju, ilma glasuurita nn küpsema. Siis ta tuleb sealt ahjust välja ja on sama õrn kui Valeeri küpsis. Ja vot, nüüd tuleb glasuurimine - see on seline tegevus, et kui maalida on lihtne, võtad värvi, kannad peale ja värv ongi selline nagu valmis pildil saab olema aga keraamikale värve kandes on enamus värve kas hallid, hägused mustad või õrnalt aimatava värvitooniga. Seega, sa võid mõelda mida tahad aga siin on see koht kus juhendajat pead usaldama. Kui tema ütleb ühele sogasele halli vedeliku kohta, et see on roheline, siis nii ta ongi.

Ja siis paned esema ahju, viimast korda ja kui ma ei eksi, siis on ta seal vist 2 ööpäeva, väga kõrgetel temperatuuridel. Ja keraamika tipphetk - kui ahju uks avaneb. Siis on kaks võimalust, kas pettud või oled väga rahul. Pettumuse koht võib siis olla see, et glasuur pole päris see, mis sina tahtsid. Kas siis värv pole see või pole sa suutnud glasuuri nii peale kanda, et see oleks ilus.
Aga keraamikaga on veel üks tore asi - ta on tavaliselt praktiline ese ja kui keraamika leiab oma rakenduse on elu ilus ja sinu kätetöö kunstiteos.

Kommentaare ei ole: